System tylko w nazwie – dostęp, odmiana i reforma w prowincjach Kanady czesc 4

August 3rd, 2018

Smith, pracownik sektora publicznego z dochodem klasy średniej, jest rodzajem pacjenta, dla którego zaprojektowano i działa najlepiej kanadyjski system publiczny. Kiedy upada z bólem w klatce piersiowej, jego żona dzwoni pod numer 911 (numer alarmowy), wysyła karetkę pogotowia, a pana Smitha zabiera się do najbliższej izby przyjęć. Wszystkie jego testy diagnostyczne, takie jak angiografia, interwencje takie jak stentowanie, rehabilitacja wewnątrzszpitalna i leki stosowane w szpitalach są w pełni finansowane przez państwo, podobnie jak wszystkie kolejne wizyty kontrolne i ambulatoryjne oraz konsultacje. Gdyby Pan Smith wymagał 2-tygodniowej opieki domowej po szpitalu, będzie w pełni pokryty w całym kraju. Kiedy pacjenci potrzebują długoterminowej farmakoterapii, wsparcia domowego dla codziennych czynności lub intensywniejszej rehabilitacji, odpowiedzialność za wypłatę różni się w zależności od prowincji. Pakiet świadczeń pracowniczych Pana Smitha prawdopodobnie zmniejszy koszty z kieszeni do niemal zerowego poziomu i może zapewnić mu kompleksową rehabilitację i wsparcie w domu, niż byłoby to możliwe w systemie publicznym. Jeśli był on samozatrudniony lub nie zjonizowany, pracując dla osób o niskich dochodach, bez dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, może oczekiwać, że zapłaci od setek do niskich tysięcy dolarów z kieszeni, w zależności od kosztów usług nieubezpieczonych przez stan, który może obejmować narkotyki, pogotowie ratunkowe i niektóre formy opieki domowej i rehabilitacji.

Ciąża i poród
Zdrowa 23-letnia kobieta jest w ciąży po raz pierwszy.
Kiedy Li zaszła w ciążę, wszystkie wizyty u lekarzy są bezpłatne. W Kolumbii Brytyjskiej, gdzie mieszka, podobnie jak w sześciu innych prowincjach, ma prawo do opieki finansowanej ze środków publicznych, jeśli tak wybierze, chociaż dostępność jest różna. Wszystkie badania zlecone Pani Li przez lekarza – USG prenatalne, badania genetyczne, inne testy laboratoryjne – będą opłacane przez państwo. Jeśli ciąża jest nieskomplikowana i nie ma znanych czynników ryzyka, będzie ona okresowo obserwowana przez lekarza rodzinnego lub, coraz częściej w dużych obszarach miejskich, położnika, zgodnie z krajowymi wytycznymi w zakresie opieki przedporodowej.
Dziecko Pani Li zostanie dostarczone przez jej lekarza rodzinnego (około jednej czwartej wszystkich porodów) lub przez położnika; czasami, choć rzadziej, dzieci są dostarczane przez położne. Prawie wszystkie kobiety dostarczają do szpitala i pozostają na lub 2 noce lub około 3 noce w przypadku cięcia cesarskiego (które jest używane w ponad jednej czwartej wszystkich porodów). W ciągu 24 do 48 godzin po powrocie do domu, matka i dziecko zostaną powiadomieni przez pielęgniarkę zdrowia publicznego. Będzie kilka wizyt lekarzy po porodzie (z lekarzem rodzinnym lub pediatrą) i regularne monitorowanie rozwoju w pierwszych latach życia dziecka.
Jeśli Pani Li będzie miała komplikacje, cała opieka specjalistyczna, testy nonroutine, zapobiegawcza hospitalizacja, intensywna opieka neonatologiczna i specjalistyczne usługi po porodzie będą w pełni pokryte. Istnieją wyspecjalizowane szpitale dziecięce w większości prowincji i dość obszerne programy dla opóźnionych rozwojowo niemowląt i dzieci.

Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Z Access Consulting, Saskatoon, SK, Kanada.

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
Gagnon MA. Hébert G. Ekonomiczny przypadek uniwersalnej farmakologii. Ottawa: Canadian Center for Policy Alternatives, 2010 (http://pharmacarenow.ca/wp-content/uploads/2010/09/Universal-Pharmacare-Report-e.pdf).

2. Beall RF, Nickerson JW, Attaran A. Pan-kanadyjski overpricing leków: 6-krajowe badanie kontroli kosztów leków generycznych. Otwarta medycyna. Październik 2014 (http://www.openmedicine.ca/article/view/645/566).

3. Davis K, Stremikis K, Squires D, Schoen C. Mirror, lustro na ścianie: porównanie wyników amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej w skali międzynarodowej. New York: Commonwealth Fund, 2014 (http://www.commonwealthfund.org/~/media/files/publications/fund-report/2014/jun/1755_davis_mirror_mirror_2014.pdf).

4. Lalonde M. Nowa perspektywa zdrowia Kanadyjczyków. Ottawa: Minister Dostaw i Usług Kanada, 1974 (http://www.phac-aspc.gc.ca/ph-sp/pdf/perspect-eng.pdf).

5. Epp J. Osiągnięcie zdrowia dla wszystkich: ramy promocji zdrowia populacyjnego. Ottawa: Health and Welfare Canada, 1986 (http://www.hc-sc.gc.ca/hcs-sss/pubs/system-regime/1986-frame-plan-promotion/index-eng.php).

Zamknij odniesienia
Artykuły cytowane (18)
Zamknij Cytowanie artykułów
Komentarze (4)