gabinet ginekologiczny a endometrioza
gabinet ginekologiczny lekarz ginekolog

Próby czynnościowe nerek

Posted in Uncategorized  by admin
September 17th, 2019

Próby czynnościowe nerek, oparte na badaniu moczu. Ponieważ najważniejsze zadanie nerek stanowi usuwanie z ustroju szkodliwych wytworów przemiany materii, a od nich, przede wszystkim od ilości mocznika w moczu, zależy stopień wysycenia moczu, przeto o sprawności nerek można sądzić już na podstawie ciężaru właściwego moczu.
Jeżeli ciężar właściwy moczu z całej doby lub poszczególnych jego porcji przewyższa 1,025 a nie zależy od cukromoczu, to nerki są sprawne. Na odwrót nerki są na pewno mało sprawne, jeżeli ciężar właściwy moczu stale jest niższy niż 1,010-1,011. Niezdolność nerek do wydzielania moczu stężonego, tzw. hipostuneri, dowodzi ciężkiego upośledzenia sprawności nerek, lecz tylko wtedy, gdy hipostenuria nie jest wywołana sztucznie przez obfite picie płynów, albo gdy nie jest skutkiem wsysania się dużych obrzęków lub przesięków, a więc tylko wtedy, gdy jest ,pochodzenia cewkowego (hyposthenuria tubularis). Pomiędzy przypadkami z niskim ciężarem właściwym moczu a przypadkami z wysokim ciężarem właściwym mieszczą się bardzo liczne przypadki, w których sprawność nerek można ocenić należycie tylko za pomocą dodatkowych metod badania.
Próba wodna i zagęszczająca Volharda. Próby Volharda polegają na badaniu ilości i ciężaru właściwego moczu, wydzielonego w pewnych odstępach czasu po wypiciu przez badanego 1,5 litra wody w bardzo krótkim czasie (próba wodna, czyli próba rozcieńczenia) oraz po diecie suchej (próba zagęszczająca czyli próba stężenia). Próby te uzupełnia się czasami oznaczaniem w każdej porcji moczu ilości chlorków. Wszelkie czynniki, które utrudniają lub uniemożliwiają ocenę wyników albo same wpływają na przebieg próby należy usunąć już w dniach poprzedzających próbę. Nie wolno zatem podawać chorym w tym okresie pokarmów słonych, przypraw wywołujących pragnienie, leków rozwalniających, zezwalać na picie większej ilości płynów, wykonywać zabiegów napotnych. [więcej w: ketrel lek, wysiłkowe ketrel lek, kryształy kwasu moczowego w moczu]

Tags: , ,

No Responses to “Próby czynnościowe nerek”

 1. Sara Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Animal Flex[...]

 2. Stanisław Says:

  Poszłam do dermatolożki i powiedziała, że to nic groźnego

 3. Oliwier Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: pogotowie dentystyczne Gliwice[...]

 4. Remigiusz Says:

  Moze i prawda ale lekarze mowia inaczej

 5. Konrad Says:

  Article marked with the noticed of: stomatologia dziecięca warszawa[...]

 6. Little General Says:

  Wapnia najwiecej ma kapusta

Powiązane tematy z artykułem: ketrel lek kryształy kwasu moczowego w moczu symglic